Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI İÇİN SIK SORULAN SORULAR

İşletme bölümüne e-posta yoluyla yüksek lisans programları hakkında çok sayıda soru gelmektedir. Bu nedenle özellikle aşağıdaki açıklamaların yapılması yararlı görülmüştür:

1-İşletme Bölümü İşletme Yönetimi (tezli ve tezsiz) ve İnsan Kaynakları Yönetimi (tezli) yüksek lisans programları açmaktadır. Tezli programlar yılda bir defa güz döneminde; tezsiz program güz ve bahar dönemlerinde açılmaktadır. İşletme yönetimi tezli program kontenjanı 20, İnsan Kaynakları tezli programı kontenjanı 15 öğrenci ile sınırlıdır. Tezsiz İşletme Yönetimi programının kontenjanı ise 120’dir. Tezsiz programındaki dersler üç grup halinde ve hafta içi her gün saat 18.30-21.30 saatleri arasında yapılmaktadır.

 

Programlar için YTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsüne başvurulur. Bu amaçla, YTÜ akademik takviminin ve Sosyal Bilimler Enstitüsünün duyurularının izlenmesinde yarar vardır.

 

2-TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

İşletme Yönetimi ve İnsan Kaynakları Yönetimi tezli YL programı yılda bir defa Güz döneminde açılmaktadır. 

Bilim sınıfı kontenjanı, İşletme Yönetimi için 15, İnsan Kaynakları için de yine 15 öğrenci ile sınırlıdır.

 

Tezli YL programına başvurabilmek için  ALES puanının (EA) en az 65 olması gerekmektedir. Başvurusu kabul edilenler, mülakata katılırlar.

 

3-TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

İşletme Yönetimi Tezsiz YL programı daha çok çalışan öğrencilerimiz tarafından tercih edildiği için, dersler akşamları 18.30-21.30 saatleri arasında yapılır. Programın kontenjanımız 120 (yüzyirmi) öğrenci ile sınırlıdır. Dersler üç grup halinde hafta içi her gün saat 18.30 -21.30 arasında yapılmaktadır.

Tezsiz YL programına başvurabilmek için  ALES puanı, Lisans bitirme notunun en az 2.0 olması gerekmektedir.

Tezli  YL programına başvuru yapılırken, yabancı dil (KPDS;ÜDS) belgesi de istenir. KPDS ve ÜDS sınavına girmemiş olanlar, YTÜ-SEM tarafından yapılan yabancı dil yeterlilik sınavına katılabilirler. Bunun için YTÜ akademik takviminde yer alan bilgilerin izlenmesi gerekir. KPDS, ÜDS veya TOFEL belgesi olanların yeniden yabancı dil sınavına girmelerine gerek yoktur.

Programlara başvurusu kabul edilenler, mülakata katılırlar.

Tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına yatay geçiş yoluyla öğrenci alınmamaktadır.